Veda

Zabudnutá minulosť: Sme civilizácia s amnéziou?

„Tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení si ju zopakovať.“ – George Santayana
Ale čo ak si tú skutočnú minulosť nemáme ako pamätať, pretože bola zamlčaná, pochovaná… alebo úplne vymazaná?

Úvod do záhady

Naša história je plná dier, mýtov a otáznikov. A čím hlbšie sa do nej ponoríme, tým viac sa zdá, že niektoré kapitoly boli vytrhnuté, preškrtané alebo nikdy nezapísané.

Na Západnej Jáve sa týči záhadný megalitický komplex Gunung Padang. V Turecku šokuje svet Göbekli Tepe, datovaný do doby pred 12 000 rokmi. Ak sú tieto miesta naozaj tak staré a technologicky pokročilé, ako tvrdia niektorí bádatelia, potom celé naše chápanie dejín je postavené na hlinených nohách. A čo ak tieto pamiatky sú len zvyšky niečoho ešte staršieho, čo tu bolo pred nami?

Gunung Padang – staroveký kód zakopaný v sopečnom kameni

Gunung Padang je doslova a metaforicky sopka tajomstiev. Na prvý pohľad ide o starovekú svätyňu vybudovanú na vyhasnutej sopke. No pod jej povrchom sa ukrýva niečo omnoho staršie.

Podľa tímu vedcov vedených indonézskym geológom Dr. Danny Hilman Natawidjajom ukrýva Gunung Padang vrstvy, ktoré môžu byť staré 14 000 až 27 000 rokov. To by znamenalo, že pred poslednou dobou ľadovou tu existovala vyspelá kultúra schopná presných stavebných techník a orientácie vo vesmíre.

Objavené boli viaceré vrstvy podstavby, ktoré boli prekryté mladšími konštrukciami. Skenovanie odhalilo možné podzemné priestory, ktoré ešte neboli úplne preskúmané. Sú tieto komory dôkazom starovekých technológií, alebo dokonca útočísk počas kataklyzmatických udalostí?

Otázky však nevyvoláva len samotné miesto, ale aj jeho politická ochrana a obmedzený prístup pre verejnosť a nezávislých bádateľov. Prečo sa o Gunung Padang zaujímajú inštitúcie ako Global Shapers – iniciatíva Svetového ekonomického fóra? Čo môže mať ekonomický think tank spoločné s archeologickou lokalitou?

Sme druh s amnéziou?

Spisovateľ Graham Hancock, známy kritikou konvenčných dejín, často opakuje myšlienku, že sme „druhom s amnéziou“. Strácame pamäť na našu minulosť. Ale možno nejde o obyčajné zabudnutie. Možno ide o úmyselné vymazanie.

Ak civilizácia schopná postaviť Gunung Padang skutočne existovala pred 20 000 rokmi, padá mýtus o tom, že ľudstvo v tom čase žilo výlučne v primitívnych podmienkach. Znamenalo by to, že civilizácia predchádzajúca našej mohla byť technologicky pokročilá, možno dokonca s porovnateľnými alebo vyššími poznatkami v oblasti energie, astronómie či architektúry.

Pripomína to rozprávky o Atlantíde, Lemurii či staroegyptských „bohoch“, ktorí boli možno len členmi dávno zabudnutej kultúry. Alebo dokonca… návštevníkmi zvonka?

Kto ovláda minulosť, ovláda budúcnosť

Kontrola histórie nie je len akademická záležitosť. Je to mocenský nástroj. Ak by sa verejnosť dozvedela, že sme len posledná verzia cyklicky sa opakujúcich civilizácií, ktoré dosiahli pokrok a zanikli, čo by to urobilo s naším sebavedomím? S vierou v neustály progres?

Teória o stratenej civilizácii je v určitých kruhoch potláčaná. Akadémia sa bráni radikálnym prepisom histórie, často zo strachu o financovanie, reputáciu alebo stabilitu systému. Niektorí však idú ďalej a tvrdia, že existuje zámerné potláčanie dôkazov, pretože v týchto ruinách by sa mohli ukrývať poznatky, ktoré zmenia svet – technológie čistého zdroja energie, poznatky o vesmíre, alebo dôkazy o mimozemskej spolupráci.

A čo mimozemšťania?

Nemôžeme ignorovať otázku, ktorá v tejto súvislosti visí vo vzduchu – stavali tieto stavby ľudia? Alebo sme mali pomoc? Ak sú záznamy o „bohoch“, „hviezdnych bytostiach“ či „učiteľoch z neba“ z rôznych kultúr sveta skutočne opisom jedného a toho istého javu – nemohli by byť dôkazom, že niekto tu bol… a niečo nám zanechal?

Niektorí výskumníci (vrátane bývalých agentov CIA a NASA) už otvorene hovoria o hypotéze paleokontaktov – že mimozemské rasy ovplyvňovali vývoj ľudstva nielen technologicky, ale aj geneticky a duchovne.

Gunung Padang by v takomto scenári mohol byť nielen stavbou, ale aj majákom – signálom, ktorý mal prežiť pád jednej epochy a čakať na tú ďalšiu.

Skeptický pohľad

Aby sme boli féroví, mnohí vedci tvrdia, že datovanie Gunung Padang je sporné. Argumentujú tým, že organické materiály môžu byť v štruktúre prítomné z predchádzajúcich geologických vrstiev, čo skresľuje vek stavby. Kritici tiež tvrdia, že výklad vrstiev je interpretovaný s prílišným nadšením pre senzáciu.

Zatiaľ čo Göbekli Tepe je dnes už akceptovaným prelomovým objavom, Gunung Padang zostáva v šedej zóne medzi vedou a pseudovedou. To však neznamená, že nemá potenciál prepísať históriu – len ešte neprišiel jeho čas?

Budíme sa z amnézie?

História ľudstva možno nie je priamka, ale cyklus. Možno sme už raz boli na vrchole a padli. Možno sa to zopakuje. Ale ak si začneme klásť správne otázky, ak si dovolíme zvedavosť, môžeme sa prebrať.

Gunung Padang, Göbekli Tepe a ďalšie miesta na planéte môžu byť kľúčom. K odomknutiu pravdy, ku ktorej sme stratili heslo. Alebo nám ju niekto úmyselne zablokoval?

Sme civilizácia s amnéziou. Ale možno nie navždy.
Možno si konečne začíname spomínať.

Gregor- redaktor

Profesor histórie, ktorý nevie zaspať, kým si neoverí prameň. Jeho vášeň pre dejiny a fakty ho priviedla až k témam, ktoré sa v učebniciach nespomínajú – mimozemské vplyvy na civilizácie, stratené vedomosti a utajované dejiny. Analytický pohľad, kritické myslenie a fascinácia neznámym z neho robia hlas rozumu v chaose konšpirácií. Ak Gregor niečo napíše, môžete si byť istí, že to má podložené. „Minulosť nie je mŕtva. Iba nám ju niekto upratal zo stola.“

Gregor - redaktor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *