Iránske stíhačky vs. UFO: Neuveriteľný súboj nad Teheránom v roku 1976
V skorých ranných hodinách 19. septembra 1976 sa nad iránskym hlavným mestom Teherán odohral incident, ktorý dodnes patrí medzi najlepšie zdokumentované a najdiskutovanejšie stretnutia s neidentifikovaným lietajúcim objektom (UFO). Tento prípad zahŕňal vizuálne a radarové pozorovania, technické poruchy vojenských lietadiel a svedectvá skúsených pilotov, čo z neho robí fascinujúcu tému pre výskumníkov a nadšencov UFO.
Chronológia udalostí
Všetko sa začalo okolo 00:30 miestneho času, keď veliteľské centrum Iránskych cisárskych vzdušných síl (IIAF) v Teheráne prijalo štyri telefonáty od obyvateľov oblasti Šemirán, ktorí hlásili pozorovanie zvláštnych objektov na oblohe. Niektorí opisovali objekt ako vtáka, iní ako vrtuľník so svetlom. V tom čase však neboli vo vzduchu žiadne vrtuľníky. Generál Júsufi, veliteľ IIAF, po konzultácii s vežou na letisku Mehrabád a po vlastnom pozorovaní jasného objektu, ktorý bol väčší a jasnejší ako bežné hviezdy, rozhodol o vyslaní stíhacieho lietadla F-4 Phantom II z leteckej základne Šahrokhi v Hamadáne, vzdialenej približne 280 km západne od Teheránu.
Prvý F-4, pilotovaný poručíkom Jádím Názerím, vzlietol o 1:30 hod. Keď sa priblížil k Teheránu, všetky jeho prístroje a komunikácia zlyhali, čo ho prinútilo vrátiť sa na základňu. Po otočení sa systémy opäť začali fungovať normálne. O 1:40 hod. bol vyslaný druhý F-4, pilotovaný kapitánom Parvízom Džafarím, skúseným veliteľom letky. Džafarí nadviazal radarový kontakt s objektom vo vzdialenosti 27 námorných míľ (približne 50 km), pričom veľkosť objektu prirovnal k tankovaciemu lietadlu Boeing KC-135 Stratotanker. Ako sa približoval, všimol si, že objekt žiaril intenzívnymi červenými, zelenými, oranžovými a modrými svetlami, ktoré boli také jasné, že nebolo možné vidieť telo objektu. V tomto momente došlo k výpadku komunikačného systému jeho lietadla.
Džafarí sa pripravil vystreliť raketu AIM-9 Sidewinder, ale jeho zbraňové systémy zlyhali. V tom čase z hlavného objektu vyšiel menší, guľovitý objekt a rýchlo sa približoval k F-4, čo Džafarí interpretoval ako možný útok. Keď sa pokúsil vystreliť, všetky jeho prístroje a rádio prestali fungovať. Po odklonení sa od objektu sa systémy opäť obnovili. Džafarí tiež zaznamenal ďalší jasný objekt, ktorý sa oddelil od hlavného a smeroval k zemi, pričom očakával explóziu, ktorá však nenastala. Objekt sa zdalo, že pristál jemne na zemi a vyžaroval jasné svetlo.

Nasledujúce vyšetrovanie
Nasledujúci deň Džafarí a jeho zbraňový dôstojník preleteli vrtuľníkom do oblasti, kde predpokladali pristátie menšieho objektu. Nenašli však žiadne stopy po pristátí. Obyvatelia blízkych domov hlásili, že počas noci počuli hlasný zvuk a videli jasný záblesk svetla, podobný blesku.
Incident bol podrobne zdokumentovaný v správe americkej Agentúry obranného spravodajstva (DIA), ktorá bola zaslaná rôznym vládnym agentúram, vrátane Bieleho domu, Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) a CIA. Správa uvádzala, že „toto je klasický prípad, ktorý spĺňa všetky požiadavky na legitímnu štúdiu fenoménu UFO“. Medzi iným zdôrazňovala:
- Objekt bol pozorovaný viacerými svedkami z rôznych miest a pozícií (vzdušných aj pozemných).
- Svedkovia mali vysokú dôveryhodnosť (generál vzdušných síl, kvalifikovaní piloti a skúsení riadiaci letovej prevádzky).
- Vizuálne pozorovania boli potvrdené radarom.
- Podobné elektromagnetické efekty boli pozorované na troch rôznych lietadlách.
- Došlo k fyziologickým účinkom na niektorých členov posádky (strata nočného videnia v dôsledku jasu objektu).
- UFO prejavilo vysokú manévrovateľnosť.
Analýzy a skeptické pohľady
Napriek podrobnému dokumentovaniu teheránskeho incidentu z roku 1976 sa objavili aj skeptické názory a alternatívne vysvetlenia. Niektorí odborníci sa domnievajú, že pozorované javy mohli byť výsledkom prirodzených alebo technických faktorov, a nie nevyhnutne dôkazom mimozemského pôvodu.

Astronomické vysvetlenia
Philip J. Klass, známy skeptik a odborník na UFO, navrhol, že jasný objekt pozorovaný na oblohe mohol byť planéta Jupiter, ktorá bola v tom čase mimoriadne jasná. Podľa Klas sa piloti mohli mylne domnievať, že ide o neznámy objekt, najmä ak neboli oboznámení s polohou planét na nočnej oblohe. Tento záver podporil aj letecký a vesmírny analytik James Oberg, ktorý zdôraznil, že jasné planéty, ako je Jupiter, môžu byť často mylne považované za UFO.
Okrem toho Brian Dunning, autor a skeptik, poukázal na to, že v čase incidentu prebiehali dva meteorické roje – Gamma Piscidy a Južné Piscidy – čo mohlo vysvetliť pozorovania padajúcich svetiel alebo nezvyčajných svetelných javov na oblohe.
Technické a ľudské faktory
Klass tiež uviedol, že technické problémy, ktoré zažili piloti F-4, mohli byť spôsobené známymi poruchami lietadiel. Podľa neho prvé F-4 malo históriu elektrických porúch a bolo opravené len mesiac pred incidentom. Nesprávna interpretácia radarových údajov mohla tiež prispieť k presvedčeniu, že sa stretli s neznámym objektom.

Ako je to teda?
Teheránsky UFO incident z roku 1976 zostáva samozrejme naďalej záhadou. Zatiaľ čo svedectvá pilotov a radarové údaje naznačujú prítomnosť neznámeho objektu s pokročilými schopnosťami, skeptické vysvetlenia poukazujú na možné prirodzené alebo technické príčiny týchto javov ale v tomto prípade sa nám teda naozaj nezdajú dostatočne presvedčivé. Bez definitívnych dôkazov zostáva tento incident otvorený interpretáciám a naďalej fascinuje výskumníkov aj verejnosť.