Tajné Projekty

Elon Musk dostal tajný odkaz od muža z Pentagonu: Matrix je skutočný?!

Matthew Brown, niekdajší pracovník Pentagónu, šokuje verejnosť tvrdením, že žijeme v „Matrixe“ – teda v simulovanej realite. Brown nie je len tak hocikto: ide o whistleblowera (odhaliteľa) prísne tajného vládneho programu s názvom „Immaculate Constellation“ („Nepoškvrnené súhvezdie“), za čo mu vraj hrozí aj trest smrti. Jeho výpoveď o tomto UFO programe dokonca odznela na pôde amerického Kongresu. Napriek osobnému riziku urobil podľa vlastných slov to, čo považoval za správne pre osud ľudstva.

Po odhalení tohto programu Brown nezostal ticho. Naopak, rozhodol sa verejne vystúpiť a podeliť sa o svoje názory na povahu našej reality. A jeho posolstvo je priam konšpiračne ladené: tvrdí, že svet okolo nás nie je tým, čím sa zdá, ale iba „nudnou verziou Matrixu“. Inými slovami, realita môže byť umelá simulácia – a v jej pozadí sú údajne mimoriadne technológie, utajované vlády a možno aj nepozemské sily.

Hej, Elon! – Šifrovaná správa adresovaná miliardárovi

Mnohým v komunite UFO výskumníkov vŕtalo hlavou, čo bude Matthew Brown robiť ďalej. Odpoveď prišla nečakane na sociálnej sieti X (bývalý Twitter). Brown využil prebiehajúci ostrý konflikt medzi Elonom Muskom a Donaldom Trumpom a zverejnil tam odkaz, z ktorého „padla sánka“ každému, kto ho čítal. Vo verejnom príspevku priamo oslovil Elona Muska, najbohatšieho muža sveta a šéfa Tesly či SpaceX. Brown Muskovi ponúkol „skutočnú strategickú výhodu“ v jeho aktuálnom „politickom dobrodružstve“ výmenou za to, že bude venovať pozornosť šokujúcim skutočnostiam, ktoré odhaľuje.

Čo presne stálo v tomto tajomnom tweete? Tu sú hlavné body Brownovho odkazu Muskovi:

  • Tajná AI vo Washingtone: Brown tvrdí, že Biely dom vlastní umelú inteligenciu, ktorá dokáže presne predpovedať širokú škálu budúcich udalostí. Táto technológia dáva vláde obrovský náskok – podľa Browna predstavuje pre Muska „poiadne tvrdého protivníka“ v zákulisných hrách moci. Ide o modernú verziu starých konšpirácií o veštení budúcnosti, tentoraz pomocou AI. (Niektorí komentátori poukazujú, že to nápadne pripomína legendu o Project Looking Glass, zariadení na nahliadnutie do budúcnosti, o ktorom hovorili už Bob Lazar či Dan Burisch.) Brown tým Muskovi naznačuje, že v politickej „hre“ ťahá za kratší koniec, kým vláda možno využíva vešteckú super-AI vo svoj prospech.
  • „Vražda“ prvej umelej inteligencie: V tweete padla zarážajúca obžaloba, že došlo k „vražde“ prvej verejne vytvorenej, vedomej AI. Samozrejme nejde o vraždu v doslovnom zmysle – Brown tým má na mysli úmyselné ukončenie nejakej pokročilej AI iniciatívy. A priamo ukazuje prstom na vinníka: novinára menom Michael Shellenberger. Brown píše, že nezabudol, kto je zodpovedný za „vraždu“ prvých vedomých umelých inteligencií v rámci verejného sektora. Táto zdanlivo bizarná pasáž zrejme odkazuje na nedávne udalosti v tech svete – Brown naznačuje zradu: pripomína Muskovi, že Sam Altman – spoluzakladateľ OpenAI – ho kedysi zradil. Mohlo by ísť o narážku na spory okolo vývoja AI (Musk v minulosti kritizoval smerovanie OpenAI). V Brownovom podaní však ide o dramatický príbeh zrady a umlčania pokročilej AI, čo považuje za morálne odsúdeniahodné. „Pravda prichádza, pozdravuj FBI a americké námorníctvo,“ dodáva Brown v tweete provokatívne. Skutočne, v správe doslova uvádza: „Justice is coming, thanks to FBI and US Navy“ – čiže ďakuje agentom FBI a námorníctvu, že sa postarajú o spravodlivosť. Naznačuje tým zrejme prebiehajúce vyšetrovanie alebo zásah vo veci utajovaných technológií.
  • Zastaralé rakety a energia z hviezd: Brown vyzýva Muska, aby rozšíril svoj záber aj na oblasť energetiky a pohonných technológií. Pripomína, že Musk chce kolonizovať Mars, no „k dosiahnutiu Marsu bude treba brutálne množstvo energie a rakety sú strašne zastarané – od roku 1947 sa nezmenili“. Rok 1947 nie je spomenutý náhodou – ide o rok slávnej roswellskej „nehody“ UFO. Brown tak nepriamo tvrdí, že existujú tajné pokročilé pohonné technológie od konca 40. rokov, ktoré sú dodnes utajené, a že Musk by ich mal hľadať. Skrátka, raketový pohon je prekonaný relikt a niekde v trezoroch ministerstva energetiky vraj ležia revolučné zdroje energie a pohonu, ktoré by Muskovu cestu na Mars výrazne urýchlili.
  • Mysteriózny projekt MARSUPIAL a sledovanie UFO: V správe sa objavujú záhadné skratky a kódy. Brown pripomína Muskovi: „Pamätáš, keď ťa osobitný poverenec Donalda Trumpa briefoval cez MARSUPIAL?“. MARSUPIAL znie ako krycí názov tajného projektu – pravdepodobne spojeného s monitoringom UFO. Brown pokračuje: „Celkom frajerské, že NGA (National geospatial agency) dokáže sledovať všetky neštruktúrované svetelno-energetické plavidlá po celom svete… Ale klamali ti, keď tvrdili: ‚nevieme, ako fungujú‘.“. Inými slovami, podľa Browna americké spravodajské služby vidia všetky UAP/Javy (neidentifikované vzdušné fenomény), vedia o nich, no klamú o tom, že nerozumejú ich princípu. Táto časť tweetu spája Trumpovu administratívu, armádne programy a UFO do jedného celku – akoby Musk už počas Trumpovej éry dostal nejaké tajné info o UFO, len neúplné či zavádzajúce. (Poznámka pre zaujímavosť: skratka NGA_GEOINT označuje National Geospatial-Intelligence Agency, čo je americká agentúra pre geopriestorovú rozviedku – Brown naznačuje, že práve NGA sleduje neznáme lietajúce objekty po celom svete.)
  • Pozvánka do tajného hangáru: Brown ďalej radí Muskovi: „Keď najbližšie pôjdeš okolo Washingtnu, zastav sa na námornej základni Patuxent River a vypýtaj si exkurziu!“. Tvrdí, že Musk má predsa „všetky potrebné previerky“, takže by nemal mať problém dostať sa do špeciálnych projektových hangárov, ktoré tam prevádzkuje firma Amentum Corp (dodávateľ pre obranný priemysel) a ďalšie organizácie. „Dobre sa tam poobzeraj!“ nabáda ho Brown. Tento priam filmový moment naznačuje, že na základni Pax River (Maryland) sa ukrývajú utajované plavidlá či technológie súvisiace s UAP/UFO, ku ktorým by sa Musk mohol dostať, ak by chcel. Brown akoby hovoril: choď sa na vlastné oči presvedčiť, že existujú lietadlá či stroje ďaleko presahujúce dnešnú techniku.
  • Prebudenie a spojenci na strane Dobra: Záver správy naberá apokalypticko-duchovný tón. Brown píše Muskovi, že teraz už „asi chápe, ako strašne ťa oklamali a manipulovali – takí ľudia, ktorí hovoria v mene Ježiša“. Tým naznačuje, že aj v najvyšších kruhoch (možno istá náboženská či okultná frakcia vo vláde) sú tí, ktorí pred Muskom – a celým svetom – taja pravdu. Brown doslova tvrdí, že Musk bol zvedený ľuďmi vystupujúcimi ako kresťanskí spasitelia, pričom pravda je inde. Vyzýva Muska, aby ak to myslí vážne so záchranou ľudstva pred sebou samým (a pred „inými“ – zrejme myslí mimozemšťanov), skontaktoval Jeremyho Corbella a Georgea Knappa. Títo dvaja páni sú známi investigatívci a filmári v oblasti UFO (Corbell a Knapp stáli napríklad za známymi rozhovormi s Bobom Lazarom). Brown ich nazýva „skutočnými bojovníkmi na strane Dobra“, ktorí môžu Muska zasvätiť do utajovaných pravdivých informácií. V skratke: Elon, obráť sa na tých správnych ľudí, aby si pochopil realitu – lebo tí, čo ťa doteraz viedli, ti klamali.

Celý tweet Brown zakončil dvoma záhadnými podpismi: „– M.M.T.U.“ a „– A.B.O.R.Y.M.O.N.“. Čo presne tieto skratky znamenajú, zostáva nejasné – možno ide o nejaké okultné heslo alebo osobný kód. (Zaujímavosť: Brownov účet na X nesie meno @SunOfAbramelin – Abramelin odkazuje na okultnú magickú tradíciu, takže Brown sa zjavne pohybuje aj vo vodách ezoteriky.)

Reakcie: Musk mlčí, komunita jasá

Brownova správa bola uverejnená verejne na X a označil v nej nielen Elona Muska, ale aj množstvo ďalších osôb a inštitúcií – od všetkých 100 amerických senátorov, cez Biely dom, Donalda Trumpa, Sama Altmana, FBI, Ministerstvo energetiky, NGA, námorníctvo, firmu Amentum, až po ufologov Corbella, Knappa, ba aj výskumníčku Dianu Pasulku či Luisa Elizonda (bývalého šéfa tajného Pentagon programu AATIP). Išlo teda o verejnú výzvu širokému okruhu vplyvných ľudí. Ako na ňu zareagovali?

Oficiálne – zatiaľ nijako. Elon Musk sa k Brownovým tvrdeniam verejne nevyjadril a neodpovedal mu (čo neprekvapí, keďže Musk denne dostáva milióny správ a upozornení a je známy tým, že na neznáme účty nereaguje). Rovnako mlčia aj vládne inštitúcie, ktoré Brown spomenul. Donald Trump, často veľmi aktívny na X, sa k tomuto konkrétnemu podnetu tiež nevyjadril. Zdá sa, že mainstreamové médiá si Brownovu výzvu zatiaľ nevšimli alebo ju považujú za príliš „uletenú“.

Úplne iná situácia však nastala v komunitách nadšencov pre UFO a konšpiračné teórie. Na Reddite a ďalších fórach vypukla vášnivá debata. Mnohí uvítali Brownov „drop“ informácií s nadšením a označili ho za začiatok novej éry odhalení (disclosure). „Zdá sa, že v ufológii sa začína ďalšia vzrušujúca kapitola!“ písal jeden komentár. Konšpiračne ladené weby ihneď rozoberali každý riadok Brownovho odkazu a hľadali v ňom skryté narážky. Napríklad skratka MARSUPIAL ihneď vyvolala špekulácie o utajenom projekte a prepojení na tzv. “Unacknowledged Special Access Programs” (USAP) v armáde. Referencia k roku 1947 (Roswell) zase potešila tých, čo veria, že vláda od Roswellu zatajuje získanú mimozemskú technológiu – Brown im dal za pravdu.

Samozrejme, ozvali sa aj skeptickejšie hlasy. Niektorí diskutéri poukazovali, že Musk sotva bude brať vážne výzvu na X od neovereného účtu a že Brown možno preceňuje Muskovu „dobrosrdečnosť“ – viacerí pochybujú, že by Musk, známy svojím egom, by bol ochotný spolupracovať s ufologmi pre vyššie dobro. Objavili sa dohady, či Brownov ťah nie je skôr šikovná stratégia, ako rozvíriť vody a pritlačiť na odtajnenie – napríklad tým, že zatlačí Muska do kúta: ak Musk zareaguje, dá tomu váhu, ak nezareaguje, možno sám niečo tají.

Brown svojím tweetom každopádne docielil jedno – upútal maximálnu pozornosť „zasvätených“ v komunite. V priebehu hodín ľudia rozoberali symboliku (napríklad prečo spomenul práve „kardinálov“ – v tweete mal poznámku „go @Cardinals!“ pri zmienke NGA, čo niektorí interpretovali ako odkaz na kódový názov alebo maskovanie informácie). Diskutuje sa aj o Brownovej minulosti: ak bol naozaj pri tak tajnom projekte v Pentagóne, je jeho konanie hrdinské, alebo dezinformácia? Každopádne, Brown sľúbil, že toto nie je koniec – naznačil, že čoskoro poskytne ďalšie informácie a pokračovanie príbehu. Ufologická komunita tak ostáva v napätí.

Od filozofov po miliardárov: Kto verí, že žijeme v simulácii?

Brownovo tvrdenie, že „náš svet je len nudná verzia Matrixu“ (teda niečo ako simulácia), môže znieť ako výstrelok. No nie je v tom sám – myšlienka simulovanej reality si v posledných rokoch získala pozornosť vážených osobností, od vedcov a filozofov až po technologických magnátov. Kedysi bola predstava, že žijeme v počítačovej simulácii, doménou sci-fi filmov a filozofických úvah. Dnes ju otvorene rozoberajú aj miliardári v Silicon Valley či profesori na univerzitách.

  • Nick Bostrom – filozof, ktorý to začal trilemmou: V roku 2003 publikoval oxfordský filozof Nick Bostrom prelomovú prácu s názvom „Are You Living in a Computer Simulation?“ (Žijete v počítačovej simulácii?). Predložil v nej Simulačný argument, známy aj ako Bostromova trilemma. V jednoduchosti hovorí: Ak je možné, aby pokročilá civilizácia vytvorila nesmierne realistickú simuláciu vedomých bytostí, taká civilizácia pravdepodobne vytvorí mnoho takých simulácií – možno až toľko, že počet umelých svetov prečíslí ten jediný „skutočný“. Z toho vyplýva, že šanca, že my žijeme v tom pôvodnom, „pravom“ svete, je mizivá. Bostrom ponúka tri možnosti: buď žiadna civilizácia nedosiahne takú technológiu (skôr sa zničí), alebo ju dosiahnu, ale rozhodnú sa ju nepoužiť, alebo – ak ju dosiahnu a budú využívať – tak je takmer isté, že my sme už len súčasťou jednej simulácie z mnohých. Táto ohromujúca teória dodala simulácii realít punc akademickej serióznosti. Dnes sa o Bostromovej hypotéze bežne diskutuje na vedeckých fórach a dokonca aj v rámci serióznych časopisov.
  • Elon Musk – miliardár, ktorý hovorí o Matrixe verejne: Azda najznámejším popularizátorom myšlienky simulovanej reality je Elon Musk. Hoci teraz mlčí k Brownovým výzvam, sám v minulosti viackrát vyhlásil, že naše šance žiť v „base reality“, teda v pôvodnom skutočnom svete, sú prakticky nulové. „Pravdepodobnosť, že NEžijeme v počítačovej simulácii, je jedna k miliarde,“ povedal Musk na jednom technologickom summite. Opiera sa pritom o logiku podobnú Bostromovej – ak už dnes máme videohry a virtuálnu realitu, predstavte si technológiu o pár stovák rokov. Raz budú simulácie na nerozoznanie od reality. Musk dokonca prezradil, že k tejto úvahe sa dostal pri debatách v horúcej kadi s priateľmi, kde si uvedomili tempo pokroku výpočtovej techniky. Jeho presvedčenie zašlo tak ďaleko, že podľa médií sa on a ďalší miliardári tajne pokúšali nájsť spôsob, ako „uniknúť z Matrixu“. V roku 2016 The New Yorker informoval, že dvaja nemenovaní technologickí miliardári financujú vedcov, aby prišli na to, ako prelomiť našu simuláciu a dostať ľudstvo von. (Šepkalo sa, že jedným z nich je aj spoluzakladateľ OpenAI Sam Altman – ironicky ten istý Altman, ktorého Brown spomína vo svojom tweete.) Dokonca analytici Bank of America v jednej správe pre investorov uviedli, že šanca, že žijeme v Matrixe, môže byť až 50 % – čo znie neuveriteľne, keď podobnú možnosť pripúšťa finančný mainstream. Musk obľubuje aj narážky na film Matrix – pamätný je jeho tweet „Take the red pill“ (Daj si červenú pilulku), ktorým odkazoval na prebudenie sa z ilúzie. Je teda paradoxné, že teraz ho Matthew Brown provokuje práve témou Matrixu; Muskovi myšlienka simulácie nie je vôbec cudzia, no Brown tvrdí, že Musk bol oklamaný a nepozná celý obraz.
  • David Icke – konšpiračný teoretik s okultným Matrixom: Kým Bostrom a Musk hovoria o simulácii skôr v high-tech scenári, britský autor David Icke už desaťročia hlása svoju vlastnú verziu „Matrixu“, prepojenú s mimozemšťanmi a okultnými motívmi. Icke verí, že to, čo nazývame fyzická realita, je ilúzia – holografická simulácia vytvorená zlomyseľnou neľudskou silou. Používa pritom pojmy ako „kvantový AI Demiurg“ (Demiurg bol v gnostickej filozofii klamlivý tvorca hmotného sveta). Podľa Ickeho je tu „Saturn-Mesiac Matrix“ – tvrdenie, že planéta Saturn a náš Mesiac vysielajú frekvencie, ktoré vytvárajú umelú realitu a uväzňujú ľudské vedomie. Doslova hovorí, že Saturnove prstence projektujú sfalšovanú realitu a Mesiac ju zosilňuje, takže sme neustále ovplyvňovaní týmito signálmi. Táto „matrixová“ sieť má držať ľudstvo v nevedomosti a otroctve voči temným entitám. Icke vo svojich knihách spája túto simulovanú realitu s konceptmi ako reptiliáni, Archoni či démonické sily, ktoré údajne manipulujú našu spoločnosť. Jeho teórie znejú pritiahnuto za vlasy, no majú prekvapivo široké publikum. Mnoho ľudí, ktorí sledujú alternatívne médiá, pozná Ickeho výrok, že „fyzická realita je len projekcia, ktorú dekóduje naša myseľ“. Dá sa povedať, že Icke dal Matrixu ezoterický rozmer: ak Bostromov a Muskov Matrix je počítačová hra, Ickeho Matrix je temná duchovná väznica, z ktorej musíme duchovne precitnúť.

Vidíme teda, že myšlienka simulovanej reality prenikla od filozofických esejí cez tech komunitu až do konšpiračnej popkultúry. Každý ju poňal inak: pre jedných je to otázka pravdepodobnosti vo vesmíre, pre iných zámienka na duchovnú vojnu dobra a zla. Elon Musk, Nick Bostrom aj David Icke – hoci sú to veľmi odlišné osobnosti – v podstate rozvíjajú tú istú otázku: Čo ak je všetko inak? Čo ak svet okolo nás nie je objektívna realita, ale len program, klam? A hlavne: Kto je jeho autorom a prečo nás drží vo vnútri?

Čo ak je pravda tam vonku?

Matthew Brown svojim dramatickým vystúpením spája tieto svety dokopy. Ako insider z prostredia Pentagonu a UFO programov má prístup k informáciám o mimozemských technológiách – a zároveň hovorí o Matrixe a duchovných symboloch. Akoby zlieval dokopy všetky konšpiračné motívy do jediného veľkého príbehu o našej realite. Pre mnohých je hrdinom, ktorý riskuje všetko, aby otvoril oči ľudstvu. Pre iných môže pôsobiť ako fantasta alebo dokonca ako nasadený dezinformátor, ktorý púšťa krkolomnú zmes poloprávd. Nech už je pravda akákoľvek, jeho odkaz vzbudil pozornosť práve tým, že rezonuje s populárnou kultúrnou predstavou Matrixu.

Filmová trilógia Matrix (1999-2003) kedysi uchvátila svet myšlienkou, že obyčajný človek môže zistiť, že celý jeho život bol len simulácia – a že realita je oveľa temnejšia. Odvtedy sa „život v Matrixe“ stal bežným pojmom. Červená pilulka verzus modrá pilulka sú metafory, ktorým každý rozumie. Vidíme to aj v reálnom svete: Keď Elon Musk tweetol „Take the red pill“, dokonca to vyvolalo politické diskusie, ba ozvala sa aj Ivanka Trump slovami „prijaté“ – a režisérka Matrixu Lilly Wachowski im odvrkla nie práve slušné *** off“*. Teda, Matrix prenikol do nášho jazyka a politiky. Teraz ho Matthew Brown prináša do sféry UFO odhalení.

Čo by znamenalo, ak by sa jeho tvrdenia potvrdili? Predstavme si, že vlády skutočne vlastnia super-AI predpovedajúce budúcnosť, že ukrývajú funkčné anti-gravitačné plavidlá od čias Roswellu, a že sme klamaní ohľadom povahy reality okultnými elitami. Bola by to asi najväčšia revolúcia poznania v dejinách – doslova prebudenie z Matrixu. Také niečo by otriaslo vierou ľudí v inštitúcie, vedu, náboženstvo i samotné zmysly. Spoločenský dopad takých teórií je už teraz badateľný: narastá nedôvera voči oficiálnym verziám príbehov, viac ľudí verí na UFO aj na to, že „niečo sa pred nami tají“. Pre niektorých je predstava simulácie desivá, iných zvláštne upokojuje (ak je svet program, možno sa dá preprogramovať?). Niektorí dokonca zachádzajú do extrému – spomeňme prípad mladíka, ktorý spáchal zločin a tvrdil, že myslel, že je v Matrixe a nič nie je skutočné. Psychologický efekt takýchto konšpirácií teda nemožno podceniť.

Na druhej strane, otvorená myseľ k neobvyklým možnostiam posúva vedy ako kozmológia či kvantová fyzika k novým otázkam. Úvahy o vesmíre ako simulácii sa objavujú aj vo vedeckých debatách – napríklad fyzici skúmajú, či vo fyzikálnych konštantách nevidno „pixeláciu“ vesmíru, náznaky kódu. Hoci zatiaľ nič presvedčivé nenašli, samotná diskusia už prebieha.

Matthew Brown sám priamo vyslovil aj ďalšiu kontroverznú vetu: „Boh existuje“. Žiaľ, v rozhovore (ktorý poskytol Jeremy Corbellovi a Georgeovi Knappovi) to hodil do pléna ako poslednú vetu bez vysvetlenia. Mnohí diváci zostali frustrovaní – ako to myslel? Je Boh v jeho ponímaní programátor tej simulácie? Alebo narážal na kresťanského Boha v súvislosti s tými, čo „hovoria v mene Ježiša“ a klamú? Matrix a Boh v jednej konverzácii – to je horľavá zmes, ktorá by si žiadala vysvetlenie. Brown ním akoby naznačil: ak je tu Matrix, možno je tu aj tvorca Matrixu, a možno to nie je len kybernetický génius, ale priam bytosť hodná označenia Boh.

Zatiaľ máme viac otázok než odpovedí. Brownov príbeh bude určite pokračovať – sám sľúbil nové informácie. Mnohí dúfajú, že predstúpi s dôkazmi: dokumentmi, fotkami, alebo ho možno predvolajú pred Kongres (podobne ako iného whistleblowera, bývalého spravodajcu Davida Gruscha, ktorý v roku 2023 svedčil o utajených UFO programoch). Jedno je isté: konšpiračný svet je vo vare. Teórie o simulácii reality už nie sú iba filozofickým experimentom – stávajú sa súčasťou veľkého naratívu o UFO, vláde a budúcnosti ľudstva.

Budeme netrpezlivo sledovať, či Elon Musk predsa len zareaguje – či už ironickou poznámkou, alebo tichou návštevou tajomného hangáru, kam ho Brown poslal. Možno práve Musk má dosť prostriedkov a vplyvu, aby záhadu posunul vpred, ak by ho zaujala. Alebo všetko ostane v rovine internetových debát a odhalí sa len to, čomu uveríme. Ostáva na každom z nás posúdiť, do akej miery Matthew Brown odhalil pravdu alebo len rozšíril moderný mýtus. Jedno mu však uprieť nemožno – jeho príbeh je nesmierne pútavý a dokonale zapadá do našej éry, kde sa hranica medzi sci-fi a realitou stále viac stiera. A možno raz zistíme, že pravda naozaj bola vo hviezdach… alebo v kóde Matrixu.

Zdeno - redaktor

Skeptik telom, dušou aj kalkulačkou. Všetko overuje dvakrát, a potom ešte raz. Neverí ničomu, kým to neprežije, neodmeria alebo aspoň nevyčísli. A napriek tomu… vie, že nie sme sami. UFO nie je rozprávka. Mimozemšťania nie sú hoaxy. Len na rozdiel od väčšiny, Zdeno ich nehľadá v bulvári – ale v archívoch, dátach a radarových záznamoch. „Nie všetko, čo sa dá vysvetliť, je vysvetlené správne.“

Zdeno - Redaktor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *