Veda

Antikythera Mechanizmus: Staroveký počítač, ktorý nemal existovať

V hlbinách Egejského mora, neďaleko gréckeho ostrova Antikythéra, sa v roku 1901 objavil artefakt, ktorý dodnes mätie vedcov a historikov. Zhrdzavený kus bronzu, známy ako Antikythera mechanizmus, sa ukázal byť neuveriteľne sofistikovaným zariadením, ktoré predbehlo svoju dobu o viac ako tisíc rokov.​

Objav, ktorý prekvapil svet

Mechanizmus bol nájdený vo vraku rímskej lode, ktorá sa potopila okolo roku 67 pred naším letopočtom. Spočiatku sa zdalo, že ide o bezvýznamný kus kovu, no neskoršie analýzy odhalili, že ide o komplexné zariadenie s ozubenými kolesami, schopné predpovedať astronomické udalosti, ako sú zatmenia Slnka a Mesiaca, a sledovať pohyby planét.

Technologická úroveň starovekých Grékov

V čase, keď bol mechanizmus vytvorený, sa predpokladalo, že starovekí Gréci mali obmedzené technické znalosti. Ich matematika bola založená na geometrii a astronómia na pozorovaniach voľným okom. Avšak Antikythera mechanizmus naznačuje, že mali oveľa pokročilejšie poznatky, vrátane schopnosti vytvárať zložité ozubené mechanizmy a modelovať pohyby nebeských telies s vysokou presnosťou.​

Zvláštnosti mechanizmu

Mechanizmus obsahoval minimálne 30 ozubených kolies, ktoré spolupracovali na simulácii pohybu nebeských telies. Niektoré rekonštrukcie naznačujú, že zariadenie mohlo zobrazovať aj polohy piatich planét známych v antike. Okrem toho bol schopný sledovať 19-ročný Metonický cyklus, 76-ročný Callippický cyklus a 18-ročný Sarosov cyklus, ktorý je spojený so zatmeniami.

Prečo je mechanizmus záhadný

Antikythera mechanizmus je záhadný z viacerých dôvodov:​

  • Technologická vyspelosť: Jeho komplexnosť nemá obdobu v známej histórii až do stredoveku.​
  • Neexistencia podobných nálezov: Doteraz nebol objavený žiadny iný podobný artefakt z tejto doby.​
  • Nejasný pôvod: Nie je jasné, kto mechanizmus vytvoril a ako sa dostal na palubu rímskej lode.​

Záver

Antikythera mechanizmus zostáva jedným z najfascinujúcejších objavov archeológie. Jeho existenciu možno považovať za dôkaz, že staroveký svet bol technologicky vyspelejší, než sme si doteraz mysleli. Ako povedal profesor Ioannis-Chiu Siradakis: „Pre technológiu je tento mechanizmus taký dôležitý, ako je Akropola pre architektúru. Je to jedinečné zariadenie.“

Výskum tohto záhadného zariadenia pokračuje a možno nám ešte odhalí ďalšie tajomstvá minulosti.

Gregor- redaktor

Profesor histórie, ktorý nevie zaspať, kým si neoverí prameň. Jeho vášeň pre dejiny a fakty ho priviedla až k témam, ktoré sa v učebniciach nespomínajú – mimozemské vplyvy na civilizácie, stratené vedomosti a utajované dejiny. Analytický pohľad, kritické myslenie a fascinácia neznámym z neho robia hlas rozumu v chaose konšpirácií. Ak Gregor niečo napíše, môžete si byť istí, že to má podložené. „Minulosť nie je mŕtva. Iba nám ju niekto upratal zo stola.“

Gregor - redaktor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *